Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.10.2012 16:28 - ЗА СИЛАТА НА БЕЗСИЛИЕТО
Автор: bogolubie Категория: Други   
Прочетен: 488 Коментари: 0 Гласове:
0



За Силата на безсилието
 22.10.12  | Санра Керелезова

 

http://www.pravoslavie.bg/Критика/За-Силата-на-безсилието

 


„... първо занемари празниците, постите и дните за въздържание; после заряза молитвеника си, отгръщаше го само от време на време, след което го захвърли в пристанището по време на един от периодичните си опити за бягство. После се отказа от олтарния камък – беше твърде опасно да го носи със себе си. А без него не можеше да отслужва литургия... Рутинният му живот се бе пропукал като язовирна стена и забравата се процеждаше през пукнатината..." (Из романа „Силата и славата", изд. Фондация „Комунитас")

Наскоро излезлият роман „Силата и славата" на английския писател Греъм Грийн е интригуващо събитие за българския читател, който цени художествената литература, в чиято основа стоят християнски теми и послания. Сюжетът на книгата ни пренася към случващото се в Мексико през 30-те години на XX век. В южната част на страната властта е завзета от червеноризците, които са обявили Църквата за враг на народа и прогреса. Един необичаен герой – спиртосаният свещеник, остава единственият католически духовник в един голям регион на Мексико. Със съзнанието за собствената си поквара и недостойнство, той всячески се опитва да избяга, но все не успява, изпускайки и последния „спасителен" кораб, като в крайна сметка не по своя, а по чужда Воля изпълнява дълга си на християнски духовник.

Представянето на „Силата и славата" в Центъра за култура и дебат „Червената къща" с участието на журналиста и философ Тони Николов, прот. Николай Нешков и проф. Калин Янакиев, прерасна в по-широка дискусия, а един от интригуващите въпроси бе как в периоди на изпитание славата на Църквата просиява най-ярко, а във времена на свобода, вярата на християнина е изкушена да се превърне в рутинна и духовно немощна...

„Романът има своята автентична историческа рамка – в началото на революцията в цяло Мексико от 4500 свещеници остават едва около 300, които са „лицензирани". Какво всъщност значи да си „лицензиран свещеник"? Това означава, че можеш да изпълняваш само строго определени функции – не можеш да кръщаваш, не можеш да проповядваш... Бих казал, че тази книга е невероятна, но тя всъщност е твърде вероятна. В нея може да се види кривия път на правдата в тоя свят", споделя впечатленията си от романа прот. Николай Нешков.

Проф. Янакиев пък коментира парадокса, който се забелязва между заглавието и съдържанието на романа: „Макар и романът да се казва „Силата и славата", героят нито е силен, нито е славен... Той е абсолютно безсилен – няма силата на красноречието въобще; не притежава силата на самообладанието, а е обладан от страст – той не може да не пие бренди; като католически свещеник той не би трябвало да има дете, но има дъщеря от случайна връзка... И на Бог всичко Му е отнето – виждаме образи на порутени храмове, превърнати в кокошарници... Тук Бог е безсилен и безславен, но и обратното обаче... Лайтмотивът на този роман безспорно е събран в думите, които свети апостол Павел чува от Самия Христос: „...защото силата Ми се в немощ напълно проявява"... Лесно е, когато църквата притежава храмове, ордени... войски... Когато няма нищо обаче, действа само Бог. Понякога Църквата може да бъде пренесена и закрепена от най-слабите. Архетип на тези най-слаби са били жените мироносици. От дистанцията на времето знаем за Възкресението, за триумфа, но в оня миг всичко е изглеждало безнадеждно... Когато всички се разбягаха, кой остана – жените мироносници. Тогава те са пренесли Църквата през пропастта. Някои днес казват: „Тя, Църквата, по времето на комунизма беше сведена до църковните бабички". Но те са онези жени мироносици, които в духовната пустош на комунистическите времена продължаваха да ходят в храма...

Църквата цъфти в периоди на кризи, на гонения. Трябва ли обаче тогава да пожелаем светът да потъне в руини, за да се прояви Божията сила? Трябва ли да желаем отново Църква на мъченици, защото само в нея с най-голяма сила се вижда Христос? Да пожелаем ли всичко да потъне в кал, да дойде отново тоталитаризма, да поискаме ли отново Нерон? Тогава бихме изпаднали в изкушението на супралапсарианството, което казва, че Бог е замислил нашето спасение преди греха. Тоест едва ли не е пожелал нашия грях, за да ни спаси. Не е вярно, че светът трябва да се превърне в пустош, за да се проявят Силата и Славата... Защото, като се замислим, във всяко време ние сме в немощ. Тази немощ днес не е така ужасна, каквато е онази от времената, за които разказва романът, но това е немощта на нашето лично самодоволство, в това, че знаем тези истини, но не можем да ги живеем... Силата на християнската Църква и на християнството в немощ напълно се проявява, а е немощна вярата, която се проявява в привичност и в рутинност... Но Силата и Славата са Негови до ден днешен и винаги ще е така..."




Гласувай:
0



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: bogolubie
Категория: Други
Прочетен: 13708606
Постинги: 14720
Коментари: 2351
Гласове: 9367
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031