Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
31.07.2016 21:42 - Белград: Ако знаехме историята, щяхме да уважаваме България
Автор: bogolubie Категория: Други   
Прочетен: 1264 Коментари: 1 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 http://www.bolgari.net/belgrad:_ako_znaexme_
istoriiata__shtiaxme_da_uvazhavame_bylgariia-n2-4390.html


imageimageimageimageimageimageimageimageimageimage Белград: Ако знаехме историята, щяхме да уважаваме България (13 коментара)


imageСнимка: middleages-bg.info

Да кажеш на някой сърбин, че през по-голямата част от Средновековието българската държава е играла на Балканите по-значима роля от Сърбия, е равно на национално предателство, но е (не)приятен факт.

 

 

 

Дори и България си има море. Ой, Сърбийо, какво дочака, извиква герой от сръбски много гледан телевизионен сериал, предава Dnes.bg.

 


Сърбите никога не сме имали сериозен излаз на море, дори в Средновековието, дори по времето, когато силата на Сърбия е в зенита си по времето на митичния цар Душан. На ако знаехме повече за това, щяхме повече да уважаваме България, пише Радослав Петкович в сръбския вестник „Блиц".

 

 

Не знаем нищо за българската история, но идеята ни е, че те са глупави и примитивни, диваци. Както и те за нас, да не се лъжем, пише по-нататък в материала.

 

 

Да кажеш на някой сърбин, че през по-голямата част от Средновековието българската държава е играла на Балканите по-значима роля от Сърбия, е равно на национално предателство, но е (не)приятен факт.

 

 

Българите са имали две царства – сърбите един цар, българите са воювали с унгарците за Белград – този град сръбските владетели крал Драгутин и деспот Стефан са получили от унгарския крал като негови васали за доживотно ползване.

 

 

Такива са били времената. Каквито и онези, когато учихме за Самуил, уж македонския цар. Изглежда византийците не са знаели срещу кого воюват, защото нарекли победителя над Самуил Българоубиец.

 

 

Освен кръвта и кръвопролитията имаме и изкуство, ръкописи и фрески, с които и ние, и българите се гордеем. Двамата големи писатели от сръбската средновековна литература, за които учи всеки студент – Григорий Цамблак и Константин Философ, са българи, пише по-нататък в материала.

 

 

А и свети Сава неслучайно е починал във Велико Търново – средновековната столица на славянската и православната култура.

 

 

За малко да забравя, пише авторът на материала. Кирилицата се е появила някъде около Х век /всъщност 9 век - бел.ред/ в Преслав, културната столица на Първото българско царство, наречена така в чест на свети Кирил, създал глаголицата. Два века по-късно тя преминава в Сърбия, по-късно и в Русия, след това и по-нататък, пише в публикацията в „Блиц".

 

 



Тагове:   българи,   сърби,


Гласувай:
4



1. krumbelosvet - Антибългарската пропаганда
01.08.2016 06:25
Е главен стълб на сръбското и югославското национално самочувствие. Изненадва ни тоя автор, но не до край. И той, милия, не е събрал сили да спомене сръбско-българската война от 1885г.Тогава сяйната им войска е обърната в животински бяг, а кралт им, изоставен от бягащите, не е пленен по еднс случайност.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: bogolubie
Категория: Други
Прочетен: 13747846
Постинги: 14720
Коментари: 2351
Гласове: 9367
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930