Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.10.2012 20:07 - ГУЛИЯ, ЗЕМНА ЯБЪЛКА
Автор: bogolubie Категория: Други   
Прочетен: 8269 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 06.10.2012 21:20


http://metsababa.net/forum/viewtopic.php?f=3&t=295

ГУЛИЯ, ЗЕМНА ЯБЪЛКА, ТОПИНАМБУР

от cchery » Сря 19 Яну 2011, 14:48
По материали на д-р Ат. Михайлов от "Денят е прекрасен", излъчено на 10.01.2011 г. и информация от интернет.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ГУЛИЯТА

Земната ябълка (Helianthus tuberosus) е многогодишно тревисто растение от един и същи род и семейство със слънчогледа (сем.Астерацее). На външен вид много наподобява слънчогледа: стъблата достигат 3 м височина и са силно разклонени, листата са яйцевидни, заострени, груби, широки 7-10 см и дълги 10-20 см, понякога чупещи се под собствената си тежест. Цветовете са ярко жълти, 4-8 см в диаметър, появяващи се от август до ноември.

 

Растението се отглежда заради своите грудки, както и заради декоративната стойност на красивите му цветове, които са особено пищни през лятото и есента. Стъблата са много подходящи за преграда на проветриви дворове, а в комбинация с големите и ярки цветове, създават и много красота.

 

 Синоними на гулията са: земна круша, топинамбур, конска земна ябълка (защото се дава на конете), германски картофи, земен артишок, земен слънчоглед, индиански грудки, малък слънчоглед, захарен картоф.  Погрешно е кръстена топинамбур на името на индианско племе от Бразилия, които посетили Париж три години след пренасянето на растението в Европа (около 1610 г.).

Произлиза от Северна и Средна Америка (Мексико). Смята се за културно растение на индианците от времето преди Колумб. Днес е разпространена в почти всички континенти. Отглежда се главно в Северна Америка, Русия, Австралия и Азия. В Европа земната ябълка е изместена от картофа още през 18 в. Но при все това има 2 важни предимства пред него по отношение на отглеждането си - Тя не боледува от фитофтора (Phytophthora) и не й вреди бича на картофите – колорадския бръмбар. В момента има известно стопанско значение само в Южна Франция и Холандия.

В Средна Европа земната ябълка често пъти подивява и може да предизвика проблеми, измествайки други растения. Самата тя има малко естествени врагове. Размножава се вегетативно чрез грудките.

Грудките на земната ябълка

 

растат до ноември,  след това е добре да се обират колкото е възможно по-късно, за да се даде възможност на хранителните вещества от надземната част на растението да преминат в грудката.  Но ако по някаква причина сте отложили събирането на земната ябълка до пролетта, то трябва стъблата на земната ябълка да се скосят на височина 50 см., като се оставят пънове за задържане на снега. Тези пънове ще ви помогнат да намерите точно мястото с грудките през пролетта. Ядивните клубени растат само под земята на тънки, бели коренища.

 

 Събраните грудки на открито бързо изсъхват. Грудки се съхраняват в мазе при температура около нула градуса и относителна влажност 85-95%, зариват се с влажен пясък или пръст, или на купчина, покривайки ги с пръст или сняг. Най-добрият и най-лесният начин за съхраняване на грудки от земна ябълка е като бъдат извадени от земята не есента, а през пролетта.  А извадените направо през пролетта грудки от земна ябълка, след като снегът се стопи и леко се размрази земята, на вкус дори са по-добри, отколкото извадените през есента в периода на прибиране на реколтата.  През пролетта дефицита от витамини се попълва от сочните и витаминозни грудки.  В допълнение, през пролетта реколтата винаги е много по-голяма от есента, защото грудките в земята растат до замръзването на земята. Оставени през зимата в земята грудките на земната ябълка многократно се замразяват и размразяват, но това не ги уврежда.  Напротив, оставени в земята през зимата, грудките на гулията максимално съхраняват лечебните и вкусовите си качества. 

Съществуват червени, бели и жълти сортове. Най-много белтъчини съдържат червените сортове - до 4 %, а най-много инулин (вещество, от което се получава захароза) - белите, в които достига до 20-22 %. От грудките на гулията се произвеждат таблетки за дъвчене или сокове, подходящи за диабетици и хора с наднормено тегло, чисти и смесени сокове с други плодове, фруктозни сиропи, фармацевтични продукти, хранителни добавки и алкохолни напитки (ликьори, дестилати).

 

 

СЪДЪРЖАНИЕ НА ПОЛЕЗНИ ВЕЩЕСТВА В ГУЛИЯТА

Хранителна стойност и лечебни качества: 100 г грудки от земна ябълка съдържат само 30 ккал., освен това:

вода - 78%
белтъчини - 2.4%
мазнини - 0.4%
въглехидрати - 17.4%
баластни вещества - 1.6%
калций - 14 мг
желязо - 3,4 мг
натрий - 4 мг
витамин А - 2 мг
витамин С - 4 мг

 Баластните вещества се наричат още фибри. Това са влакна от растителен произход, които биват разтворими и неразтворими. Неразтворимите помагат за по лесното предвижване на храната/ т.е. при запек и нередовни ходения до WC/ и се намират в пълнозърнестите брашна, в ядките и зеленчуците. Разтворимите помагат за занижаването на холестерола и глюкозата и се намират в бобените култури, граха, ябълката, цитрусите, морковите, овеса, ръжта... Прекаляването с тях води до подуване, газове и дори разстройство. 

 

 

ЗАЩО Е ПОЛЕЗНА ГУЛИЯТА

През най-болното време в годината тя е важен имуномодулатор, поради полезните вещества, които съдържа. Ообено пре намаления асортимент от сезонни пресни плодове и зеленчуци през зимата. Поради студеното време, хората намаляват своята двигателна дейност и най-студеният сезон в годината се оказва време за напълняване (сезонно обусловено забавяне на обмяната на веществата). Това е и периода на масова (зло)употреба на антибиотици заради простудни заболявания, а както е известно: Антибиотик = дисбактериоза = имунен срив = алергии. Точно това прави гулията много подходящ зеленчук за нашата трапеза в най-студения сезон.

За разлика от картофите, гулията не съдържа скорбяла, а т.нар. естествена захар.  Грудките са много подходящи за диабетици, защото съдържат 16% въглехидрати под формата на полизахарида инулин (внимание: “инулин“, а не “инсулин“!)  Инулинът представлява разтворими фибри и е единственото вещество, което се състои 95% от фруктоза. Това обяснява повечето му положителни ефекти. Фруктозата е способна да участва в същите обменни процеси както и глюкозата, като я заменя пълноценно в такива ситуации, когато глюкозата не се усвоява от клетките, както при захарния диабет. Разпадането на фруктозата не изисква присъствието на инсулин, което позволява да се избегне "енергийния глад" на клетките и да се нормализира обмяната на веществата при хора, страдащи от такова заболяване.


Лекарите препоръчват гулията при

 сърдечно-съдови заболявания
 стомашно-чревни заболявания
 диабет
 висок холестерол
 затлъстяване
 алергии
 имунодефицитни състояния
 при чупливи нокти и проблемна коса

защото

редовната употреба на инулина помага за:

 намаляването на нивото на кръвната захар и повишаване на физиологическата ефективност на инсулина;
 намаляване нивото на холестерола в кръвта и развитието на сърдечно-съдови заболявания;
 нормализиране на въглехидратната и мастната обмяна при болни със затлъстяване и помага за намаляването на излишната телесна маса;
 възстановяване на нормалната чревна флора и потискане на вредните чревни микроорганизми.

 

 

КАК СЕ КОНСУМИРА ГУЛИЯТА

Клубените на гулията могат да бъдат събирани за ядене 2 седмици след като цветовете са почнали да потъмняват и да не се толкова ярко жълти. Могат да се съхраняват в найлонови торбички в хладилника, но е най-добре да се оставят в земята. Те са хранителни и вкусни и не се налага да бъдат белени преди консумация. Хубавото измиване обаче е наложително, т.к. поради неравната си повърхност задържат доста пясък и пръст. Суровите клубени имат сладък вкус, който наподобява вкуса на бразилския орех и са много подходящи за пресни салати, както и за закуска на спазващи диета хора.

Сварени и пасирани те са почти еднакви на вкус с картофите, поради което повечето рецепти с картофи са приложими и за тях, дори и вместо пържени картофи. От тях стават страхотни супи, пюрета и кремове, а печени с пилешко или свинско, са неустоими. Могат да им се добавят сметана, топени сирена и прясно мляко.  Много е важно да не бъдат преварявани!

          жжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжж
 
Защо гулиите са толкова полезни за здравето? | www.giasks.com

 By gigipro  115 Дни  on Здраве from www.giasks.com
 Гулията е особено подходяща за хора, страдащи от диабет, затлъстяване, запек, подуване и газове на корема и за бебета, защото има удивителни свойства - грудките на гулията Не натрупват на практика нитрати, тежки метали и радиоактивни съединения, което ни дава правото да го смятаме за екологично чист продукт, качеството на който не зависи от състоянието на околната среда. Прекрасно нали?!




Гласувай:
1



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: bogolubie
Категория: Други
Прочетен: 13750992
Постинги: 14720
Коментари: 2351
Гласове: 9367
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930